Niektórzy na myśl o remoncie mieszkania dostają przypływu chęci i twórczych pomysłów, bo lubią zmieniać i wymyślać. Inni odczuwają lęk na samą myśl, że mieszkanie woła o odnowienie. W artykule opisuję jak zabrać się do planowania remontu.
Architekt koordynator remontu
Często oprócz opracowania projektu wnętrz siadam z moimi klientami najpierw do przedyskutowania strategii na remont. Jaki budżet, co jest do zrobienia, w jakiej kolejności, co trzeba załatwić najpierw, bo zajmuje dużo czasu, albo trzeba czekać i potem może opóźniać prace.
Remont, podobnie jak budowa, to bardzo skomplikowane przedsięwzięcie, wymaga koordynacji wielu procesów i ich wykonawców. Budowlaniec, elektryk, gazownik, urząd miasta, spółdzielnia, dostawcy mediów, sklepy, dostawa materiałów i produktów, producent stolarki, stolarz… Dogadaniem ich wszystkich oraz priorytetami zadań musi zająć się inwestor. Czy wiesz, że może w tym zastąpić Cię architekt? Możesz taką usługę zamówić, najlepiej u tego samego architekta, który wykonuje projekt wnętrz.
Ekipa remontowa
Znaleźć dobrego wykonawcę bez potrzeby zmiany na innego w trakcie prac to już ponad połowa sukcesu. Terminy u wykonawców trzeba rezerwować obecnie z wyprzedzeniem, nawet pół roku czy rok to norma. W dodatku prawie zawsze mają opóźnienia. Mówi się nawet, że dobry wykonawca to taki, który ma opóźnienie, bo to znaczy, że robi swoją robotę dokładnie, a nie na byle jak, byleby zrobić. Pochyla sie nad każdym nieprzewidzianym problemem, który napotyka w trakcie pracy. Trzeba naprawdę dużego doświadczenia, żeby na te opóźnienia przewidzieć zapas terminowy, a czasem to po prostu niemożliwe.
Ciężkie prace remontowe
W trakcie remontu w mieszkaniu na pewno warto przemyśleć roboty ciężkie, brudzące i pylące i od nich zacząć, Są to np. wyburzanie ścianek, wykuwanie otworów w ścianach, wykuwanie bruzd pod kable elektryczne. Trzeba uważać na szlifowanie gładzi, żeby nie robić tego już po montażu mebli “na czysto” – przy szlifowaniu biały pył wisi gęsto w całym mieszkaniu. Warto z wyprzedzeniem przewidzieć wymiary i parametry drzwi i okien i zamówić je na początku, bo na dostawę czeka się zazwyczaj ok. miesiąca, a montaż okien i dopasowanie otworów pod nowe drzwi to właśnie jedne z tych “brudnych” robót.
Uzgodnienia i formalności podczas remontu
Dobrze jest też na początku przewidzieć uzgodnienia związane z remontem, które trzeba załatwić. Mogą to być zgody w spółdzielni lub urzędzie miasta, u dostawców mediów, konsultacja z konstruktorem lub architektem w przypadku potencjalnej konieczności opracowania projektu budowlanego. Nawet w przypadku remontu mieszkania w bloku lub kamienicy zdarza się taka sytuacja, np. wyburzanie ściany nośnej, zmiany w elewacji, nadzór konserwatorki nad obiektem, każda zmiana w instalacji gazowej. To wszystko stwarza konieczność opracowania i złożenia w urzędzie projektu budowlanego, mimo że “to tylko remont mieszkania”.
Kosztorys remontu mieszkania
Opłaca się od początku myśleć też kwotami, żeby końcowy efekt remontu nie przyprawił Cię o zawał serca.
Najpierw warto spisać przynajmniej najgrubsze wydatki, jak wykonawca, niezbędne projekty (wnętrz, instalacji gazowej itp), podstawowe materiały wykończeniowe, meble kuchenne, sprzęty AGD, urządzenia łazienkowe. Potem w miarę postępu prac projektowych i realizacyjnych ten budżet uszczegóławiać. Proponuję zaokrąglać zawsze w górę i dodawać 15-20% zapasów, jeśli wyjdzie taniej – będzie to pozytywne zaskoczenie. Branża budowlana jest na tyle nieprzewidywalna, że mimo dobrego budżetu dobrze zawsze się przygotować na nieprzewidziane problemy i wydatki.