Kupiłeś działkę, chcesz budować dom. I co dalej?
Szukasz gotowego projektu domu, prawda? Męczysz się samodzielnie, usiłując dopasować “gotowce” do tego, co potrzebujesz. A może raczej swoje potrzeby do tego co jesteś w stanie znaleźć w ofertach domów z katalogu?
Jak już znajdziesz w miarę pasujący – to dopiero zaczynają się problemy. Co chcę w nim zmienić? Co mogę zmienić? Ile to będzie kosztowało?
Po co Ci architekt?
Zamiast takich męczarni i problemów możesz poprosić o pomoc architekta. Możecie wspólnie zastanowić się, kto będzie mieszkał w domu, jakie są potrzebne pomieszczenia, jakie funkcje i ile powierzchni.
Możecie zrobić te analizy od początku, bez sugerowania się gotowym projektem z katalogu. Uniknąć w ten sposób utknięcia w schemacie. Nie ograniczać sobie wyboru.
Czy do uzyskania pozwolenia na budowę projektu gotowego też potrzebny jest architekt?
Tak, aby móc wybudować dom wg projektu katalogowego, trzeba zrobić jego adaptację w formie projektu budowlanego. Prawo budowlane określa zasady takiej adaptacji “projektu wielokrotnego użytku”. Projekt adaptacji musi składać się z części podpisanej przez projektanta branży architektonicznej i części projektanta konstrukcji. Architekt musi dopasować dom do działki, wykonać rysunek projektu zagospodarowania, sprawdzić zgodność wybranego projektu z prawem miejscowym. Konstruktor przede wszystkim dopasowuje układ konstrukcyjny i posadowienie do warunków gruntowych.
Ile kosztuje adaptacja gotowego projektu domu?
Czy mogę wykonać dla Ciebie adaptację projektu gotowego?
Tak, jeśli to możliwe, to dopasuję go dla Ciebie do Twojej działki. Ale musisz być przekonany/przekonana, że to na pewno to, czego chcesz. I ja też muszę być tego pewna 😉
I od razu mówię, że nie wezmę za nią 500zł, jak niektórzy projektanci. Wezmę więcej, np. kilka tysięcy, zależnie od zakresu prac. Bo chcę poświęcić na ten projekt tyle czasu, żeby zrobić go dobrze. Bo nie chcę, żeby Ci za dwa lata wyrósł grzyb w piwnicy, bo izolacje przeciwwilgociowe zostały źle zaprojektowane. Albo żeby Urząd odmówił pozwolenia na budowę, bo projekt jest niezgodny z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego.
Poza tym wg prawa budowlanego architekt projektant opracowujący adaptację odpowiada swoimi uprawnieniami za cały projekt, od początku do końca. Również za tą część, której nie robił.
Najlepiej, gdybyś zgłosił/zgłosiła się do mnie jeszcze przed zakupem projektu. Idealnie – to w ogóle przed zakupem działki budowlanej.
Moglibyśmy wtedy wspólnie sprawdzić działkę, potrzeby, projekt i wszystko ze sobą sensownie połączyć. Uniknąć błędnych decyzji.
Projekt nie tylko powinien Ci się podobać, ale spełniać Twoje potrzeby, pasować do działki. Możemy razem sprawdzić, czy zakres zmian nie wygeneruje kosztów, które przewyższą cenę projektu indywidualnego.
Jakie zmiany można wprowadzić do gotowego projektu domu z katalogu?
Zacznijmy od tego, że niektóre zmiany mogą nie być w ogóle możliwe. Każdy projekt wielorazowego użytku ma swoją “licencję” określającą zmiany, które projektant pozwala zrobić innemu projektantowi, nie naruszając praw autorskich.
Standardowo mogą to być np. przesunięcia drzwi, okien, zmiany w ściankach działowych, zmiany funkcji pomieszczeń czy rodzaju ogrzewania. Wszelkie inne ingerencje powinny być uzgodnione z pierwotnym projektantem, a zgoda na nie uzyskana na piśmie.
Są zmiany, które wpływają znacząco na układ konstrukcyjny całego budynku i wymagają od początku liczenia obciążeń przez konstruktora. Wtedy cena adaptacji bardzo wzrasta. Mowa tu np. o zmianie rodzaju fundamentów, dorobieniu podpiwniczenia, zmianach w ścianach nośnych, zmianach rodzaju stropu. Podobnie może być, jeśli warunki gruntowe na działce okażą się trudne.
Co to znaczy indywidualny projekt domu?
Chcę, żebyś wiedział/wiedziała, że zamiast samodzielnego mozolnego uczenia się projektowania domu na przykładach gotowych, możesz przyjść do architekta. Możesz po prostu powiedzieć, czego potrzebujesz, a potem rozmawiać na przygotowanych specjalnie dla Ciebie rysunkach. Skrojonych na Twoją miarę i otwierających wiele możliwości.
Czy projekt indywidualny domu się opłaca?
Jeśli kupisz “gotowca” za 2 tysiące i znajdziesz kogoś, kto przesunie w nim dwie ścianki i Ci go zaadaptuje za 500zł, to finansowo projekt katalogowy stanowczo bardziej się opłaci.
Pytanie – czy będziesz z takiego projektu zadowolony. Czy jego rozwiązania funkcjonalne są na pewno dla Ciebie dobre, czy rozwiązania materiałowe są odpowiednie, czy jest na tyle dokładnie zrobiony, że podczas budowy uda się uniknąć dużych błędów wykonawczych.
Pytanie czy ktoś, kogo praca nad adaptacją kosztuje tak mało, zada sobie trud sprawdzenia, czy dom na pewno będzie dobrze funkcjonował w wybranym miejscu. Czy jeśli działka i projekt będą już i tak kupione, będzie jeszcze miejsce na świadome i rozsądne decyzje.
Jeśli kupisz natomiast “gotowca” za kilka tysięcy, wymyślisz (lub sytuacja wymusi) tyle zmian, że adaptacja będzie kosztować kolejne kilka tysięcy, wtedy cena całości zbliży się już bardzo do ceny projektu indywidualnego, który zamówić można już od ok. 10 tysięcy (przy standardowych wymiarach działki, domu i prostych warunkach budowy).
W takiej sytuacji gotowy projekt nie pomaga, ale ogranicza.